Parolele există de mai bine de cinci decenii. În urmă cu 20 de ani, cele mai multe persoane foloseau o parolă comună în cadrul unei organizații. Apoi, a apărut Internetul și, odată cu el, nevoia tot mai mare de a folosi parole pentru diferite conturi. În prezent, o singură persoană ajunge să aibă zeci de parole. Ar fi ideal să nu fie repetabilă și să fie cât mai puternică, adică să conțină inclusiv majuscule și cifre...

Printre cele mai banale parole ale lui 2018 au fost password, 123456, admin, welcome, qwerty, iloveyou și donald, făcând referire la președintele Donald Trump. Sperăm că nu ai avut vreuna dintre ele. :) Astfel de parole sunt ușor de spart și nu pot reprezenta o cheie sigură pentru datele pe care le păstrezi online, fie că vorbim despre conturile pe care le deții pe rețelele de socializare sau de adresele de e-mail pe care le folosești.

Am trecut în revistă câteva ponturi pentru a-ți putea păstra parolele și conturile în siguranță:

  • șterge conturile vechi pe care nu le mai folosești;
  • nu mai interconecta conturi;
  • acordă atenție sporită informațiilor pe care le divulgi pe site-urile de socializare; dacă publici lucruri confidențiale, nu te folosi de aceste informații când îți alegi parolele;
  • ar fi bine să folosești autentificarea prin două metode;

Dacă vrei să afli cât de puternică este vreo parolă care îți aparține, poți accesa site-ul https://howsecureismypassword.net/ sau http://www.passwordmeter.com/. Primul îți spune cât timp i-ar lua cuiva să o spargă, iar al doilea îți va arăta în procente cât de safe este.

Dacă ai un copil, ar fi bine să-i povestești despre importanța parolelor. Orice obicei creat în copilărie are influență asupra activităților din viața de adult.

Cum te protejezi în fața eventualelor atacuri cibernetice?

  • ferește-te de e-mailurile de tip phishing: sunt trimise mereu în același format și au aceeași structură; deseori, îți cer să îți actualizezi datele făcând clic pe un link;
  • nu spune niciodată cuiva numele de utilizator și parola;
  • schimbă-ți parola cu regularitate;
  • deconectează-te mereu după ce termini de utilizat un site, mai ales dacă nu ai fost conectat pe computerul personal;
  • instalează un software pentru antivirus, firewall și filtrare a spam-ului.